Powszechny widok na polskich drogach – motorower bez prędkościomierza

Motorowery, które nie posiadają ogranicznika prędkości nie powinny poruszać się po polskich drogach. Według najnowszych doniesień, policja w naszym kraju dysponuje sprzętem, który jest w stanie wykryć nielegalne modyfikacje jednośladów. Co może grozić kierowcom, którzy nie korzystają z pojazdów wyposażonych w ograniczniki prędkości?

Dozwolona maksymalna prędkość motoroweru

Zgodnie z prawem, motorowery mogą rozpędzić się do prędkości 45 km/h. Jeśli jednak ten wskaźnik jest przekraczany, a kierowca takiego pojazdu dysponuje jedynie prawem jazdy kategorii AM, to wówczas taka sytuacja jest niedopuszczalna. W pierwszej kolejności posiadacz takiego jednośladu otrzyma mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli funkcjonariusz będzie surowszy, to sprawa może trafić do sądu. Dodatkowo osoba prowadząca motorower otrzyma czasowy zakaz prowadzenia pojazdu, zwłaszcza jeśli doszło do wypadku z powodu przekroczenia maksymalnej prędkości.

Dalsze konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Poważne problemy zaczną się od momentu, kiedy spowodowany wypadek będzie oznaczał także konieczność pokrycia szkód, które zostały wyrządzone użytkownikowi drugiego pojazdu. Fundusz Gwarancyjny będzie wynagradzał krzywdy osobom, które ucierpiały, a wówczas kierowcę czeka kolejny proces. Niestety w Polsce często zdarzają się tego typu przypadki. Osoby bez prawa jazdy muszą spłacać na rzecz Funduszu Gwarancyjnego wielotysięczne zobowiązania.